Kuulolähipalvelut

KUULOLÄHIPALVELU

Kuulolähipalveluneuvojien antama palvelu
- Kuulokojeiden päivittäinen huolto, käytönopetus, korvakappaleen pesu, letkun vaihto, paristojen tarkistus/vaihto/neuvonta/myynti
- apuvälinetietoutta, apuvälin. käytön ohjausta
- yleistietoa koskien kuulovammaisuutta esim. kommunikointiohjeita jne.
- omaisen/henkilökunnan ohjausta
- tietoa kuntoutuskursseista yms.
- ohjaus tarvittaessa lääkäriin/kuulontutkijalle/kuulokojeen korjaukseen jne.

KUULOLÄHIPALVELUTUNNIT elokuu – joulukuu 2021




Kerava, Viertolan päiväkeskus, olohuone, Timontie 4, 

Raili Aho / Kari Ahola: kuukauden viimeinen torstai klo 10.30 – 11.30

syyskaudella: 30.9., 28.10., 25.11. ja 16.12.

Kerava, Kotimäen palvelukeskus, Porvoonkatu 10-12

Arja Virolainen: kuukauden 1. maanantai klo 10.00 - 11.00

syyskaudella:  6.9., 4.10., 1.11. ja 13.12.


Järvenpää, Myllytien toimintakeskuksen kulmakabinetti, Myllytie 11

Maarit Honkanen: kuukauden 2. keskiviikko klo 10-12. 

syyskaudella: 8.9. 13.10. 10.11. ja 8.12. to 19.8.klo 17-18 peruutettu

Järvenpää, Vanha Sahan koulu, Puistotie 83

Jaana Leinonen ja Maarit Honkanen: maanantai-iltaisin klo 18.00 - 20.00

syyskaudella: 27.9., 25.10., 22.11. ja 13.12.




Tuusula Hyrylä, Aunela os. Jääkärinpolku 1, sijaitsee Hyrylän torin kupeessa, Taidekeskus Kasarmin vieressä

Raija Lehikoinen: HUOMAA uusi aika ja paikka tiistaisin klo 11-12 

syyskaudella: 21.9., 26.10. ja 30.11.

Iltavastaanotot Mäntymäellä, Luurikuja 1 

Ari Haapanen ja Olavi Taipale tiistaisin klo 16.00 - 17.00

syyskaudella: 17.8.

Kellokoski, Kellokosken terveysasema, Kuntotaival 2 

Raija Lehikoinen: keskiviikkoisin klo 10.00 -11.00

syyskaudella: 18.8., 22.9., 27.10. ja 1.12.

Jokela, Jokelan terveysasema, Opintie 1

Raija Lehikoinen torstaisin klo 10.30 – 11.30

syyskaudella 19.8., 23.9., 28.10. ja 2.12.




Rajamäki, Rajamäen kirjasto/ työväenyhdistys 2.krs, os. Kiljavantie 1 

Raija Lehikoinen: maanantaisin klo 12.30-13.30

syyskaudella: 16.8., 20.9., 25.10 ja 29.11

Nurmijärvi, Nurmijärven kunnantalo, Timo huone 4, Keskustie 2 B 

Raija Lehikoinen: maanantaisin klo 14-15

syyskaudella: 16.8., 20.9., 25.10 ja 29.11

Klaukkala, Klaukkalan kirkon tiloissa, os. Ylitilantie 6

Riitta Siikjärvi: torstaisin klo 10.00 – 11.00

syyskaudella: 2.9., 7.10., 4.11. ja 2.12.




Sipoo, Nikkilässä Palvelutalo Elsie, os. Jussaksentie 18 J 

Tellervo Hakkari ja Jorma Räikkönen tiistaisin klo 12.00- 13.00: 

syyskaudella: 14.9., 12.10., 9.11. ja 14.12.

Sipoon kirjasto Hiljainen huone os. Pohjoinen koulutie 2

Aija Silenius (service även på svenska) ja Olavi Taipale 

torstaisin klo 12.30-14

syyskaudella: 30.9., 28.10., 25.11. ja 16.12.


Kuulolähettimme Ari Haapanen aloitti yhdistyksessämme muutama vuosi sitten pienimuotoisen henkilökohtaisen palvelun, jonka tavoitteena on opastaa ja neuvoa jäsenistöämme erilaisissa kuulon apuvälineisiin ja niiden käyttöön liittyvissä asioissa. Tätä palvelua varten olemme saaneet tukea Kuuloliitolta, mikä mahdollistaa palvelun antamisen asiakkaan kotona. 

Mikäli sinulla on ongelmia apuvälineiden kanssa tai haluat keskustella apuvälineasioista, ota rohkeasti yhteyttä Ariin puh. 0400-459740.


ETSIMME KUULOLÄHIPALVELUUN LISÄÄ NEUVOJIA! 




Tehtävään annetaan koulutus. Kysy lisää Maarit Honkanen puh 040 5020319 

maarit.tallgren@gmail.com














KUULOLÄHIPALVELUNEUVOJIEN YHTEYSTIEDOT




Raili Aho Kerava, 0400 857357 raili.aho@kolumbus.fi

Kari Ahola Kerava, 045 1055636 kari_ahola@hotmail.com

Ari Haapanen Kerava, 0400 459740 arihaapanen2@gmail.com

Aija Silenius Kerava, 044 2449656 aijasilenius.as@gmail.com

Olavi Taipale Kerava Savio, 040 5544026 olavi.taipale@kolumbus.fi

Arja Virolainen Kerava, 050 3221340 arja.virolainen@elisanet.fi

Juhani Virolainen Kerava, 050 3221340

Maarit Honkanen Järvenpää, 040 5020319 maarit.tallgren@gmail.com

Elsa Ketola Haarajoki, 040 7252675 elsa.ketola@hotmail.fi

Jaana Leinonen, 040 1631998 jajujole@hotmail.com

Raija Lehikoinen Kellokoski, 050 5780878 raija.lehikoinen1@gmail.com

Riitta Siikjärvi Perttula, 040 8321595 riitta.siikjarvi@outlook.com

Jorma Räikkönen, 040 5593958 jorma.raikkonen@hotmail.com

Risto Pietilä Björkdalintie 29/24 Talma, 0400 580720 rpieti50@gmail.com